FERMIBAC ULTRA

mikrobiologický prípravok

Výrobný postup

Výrobný postup FERMIBAC ULTRA je postavený na prirodzených biodegradačných procesoch, ktoré sprostredkovávajú v prírode najnižšie články potravinového reťazca – baktérie (resp. huby). Proces rozkladu a premeny organických zlúčenín pomocou aeróbnych fermentačných baktérií je hlavný kameň cirkulácie živín a prvkov v prírode a je nevyhnutný pre zachovanie prirodzeného toku energie. Kompostovanie rôznych biologicky rozložiteľných odpadov je postavené na prirodzených procesoch, kedy sa do odumretej organickej hmoty dostávajú vzduchom, vodou alebo pôdou baktérie prirodzené obsiahnuté v pôde a kumulujú sa v odumretej organickej hmote. Proces rozkladu organickej hmoty prebieha pri širokej škále podmienok, avšak veľmi pomaly a celý proces rozkladu môže trvať až roky. V prípade vytvorenia optimálnych podmienok pre celý životný cyklus aeróbnych fermentačných baktérií je možné tento proces urýchliť. Nakoľko každá jedna baktéria svojím životným cyklom, predovšetkým produkciou enzýmov zohráva čiastkovú úlohu pri degradácii organických látok, je najvýznamnejším činiteľom rýchlosti rozkladu organickej hmoty ich počet. Čím viac organizmov vykonáva tú istú činnosť – produkciu enzýmov, tým viac enzýmov sa vyprodukuje a tým viac organickej hmoty je možné rozložiť.

Prestavbou zložitých organických molekúl na jednoduchšie molekuly dochádza k narúšaniu väzieb a väzbová energia sa uvoľní vo forme tepla, čo má za následok zahrievanie rozkladajúceho sa materiálu – zvýši sa odpar vody. Životný cyklus aeróbnych fermentačných baktérií však závisí aj od ďalších činiteľov a preto je vytvorenie optimálnych podmienok pre život, rast a množenie aeróbnych baktérií najdôležitejším krokom vo výrobnom procese.

Pri prirodzenej biodegradácii dochádza teda k pomalému rozkladu a prestavbe organickej hmoty nakoľko sú podmienky pre životný cyklus baktérií na hraničných hodnotách. Pri kompostovaní však už dochádza k ovplyvňovaniu podmienok a vytvára sa vhodný substrát pre baktérie, ktoré sú tam postupne vnášane prirodzene vzduchom, vodou alebo pôdou a následne sú kumulované. Dochádza k prirodzenému alebo umelému prevzdušňovaniu, avšak bakteriálna štruktúra a jej kvantitatívne vlastnosti sú stále na hodnotách ktoré sú obmedzené prirodzenými podmienkami.

Pri výrobe FERMIBAC ULTRA sú vyselektované bakteriálne kmene pridávané do vhodného substrátu cielene a do substrátu sa vnášajú predovšetkým živé baktérie u ktorých prebieha istá časť životného cyklu.

Vytriedenú frakciu pod 20 mm je teda možné využiť aj ako bakteriálne inokulum, ktoré je možné skladovať dlhšiu dobu, ale aj ako pôdnu pomocnú látku alebo kompost.

V prípade ak porovnáme procesy výroby kompostu a výroby FERMIBAC ULTRA je možné s určitosťou povedať, že sa jedná o rovnaký aeróbny fermentačný proces organickej hmoty. Rozdiel je však v rýchlosti a intenzite priebehu oboch procesov. Kým proces výroby kompostu je vedený skôr prirodzeným spádom, proces výroby FERMIBAC ULTRA je zodpovedne riadený pre maximálne zefektívnenie bakteriálnej činnosti, čo má za následok výrazne skrátenie aeróbneho fermentačného procesu. Pre výrobu FERMIBAC ULTRA je však veľmi dôležité zachovanie štruktúry zakládky – dôležitá je aj frakcia 20-50 mm kvôli zachovaniu pórovitosti a predovšetkým kvôli vytvoreniu ďalších dôležitých podmienok pre život baktérií – vlhkosť materiálu a pomer C:N. Zároveň je použitie materiálov s frakciou 20-50 mm dôležitá pre finálny proces výroby FERPAL B. Pri použití frakcie 20-50 mm sú zachované optimálne podmienky pre život mikroorganizmov len na rozhraní materiálov s vysokým obsahom C a materiálov s vysokým obsahom N. Preto prebieha životný cyklus baktérií len na povrchu drevnej hmoty a nie v jej vnútri (široký podiel C:N, nízka vlhkosť, vláknitá, hustá štruktúra bez vzdušného kyslíku). Tieto častice s frakciou 20-50 mm nepodliehajú rýchlemu fermentačnému rozkladu. Rýchly rozklad organickej hmoty prebieha na časticiach s veľmi malou frakciou (čistiarenský kal, biokompost, separát, podrvená biomasa a podobne).

Frakcia nad 20 mm preto slúži len ako kostra pre rýchle a efektívne prebehnutie riadeného aeróbneho fermentačného procesu. Na základe týchto skutočností je možné separáciou častíc nad 20 mm získať organickú hmotu po bakteriálnom fermentačnom rozklade v stave čiastočnej mineralizácie, humifikácie a táto vytriedená zložka FERMIBAC ULTRA má priaznivé podporné vlastnosti aj pre pôdu. Preto je možné vyrobené FERMIBAC ULTRA buď ďalej spracovať pri výrobe FERPAL B alebo kompostu alebo pomocou triedenia frakcie pod 20 mm získať pri dodržaní kvalitatívnych požiadaviek na hnojivá pôdnu pomocnú látku/kompost/organické hnojivo podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 577/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú typy hnojív, zloženie, skúšanie, balenie a označovanie hnojív, analytické metódy skúšania hnojív, rizikové prvky, ich limitné hodnoty pre jednotlivé skupiny hnojív, prípustné odchýlky a limitné hodnoty pre hospodárske hnojivá.

Frakcia nad 20 mm je vhodným vstupným produktom do ďalšej výroby FERMIBAC ULTRA, nakoľko na povrchu drevnej hmoty sa nachádza veľké množstvo žiadaných baktérií. Pri odseparovaní frakcie nad 20 mm a uskladnení mimo fermentačné plochy dochádza k prerušeniu vhodných podmienok pre život aeróbnych fermentačných a k ukončeniu, respektíve značnému spomaleniu riadeného aeróbneho fermentačného procesu pričom obsiahnuté baktérie prechádzajú do sporulujúceho štádia, kedy dokážu bakteriálne spóry prežiť nevhodné podmienky dlhú dobu. Takto „zakonzervované“ baktérie je možné skladovať aj dlhšiu dobu, a preto je vhodné túto vytriedenú frakciu baliť a ďalej predávať alebo ju predávať voľne loženú a vnášať do výroby FERMIBAC ULTRA alebo priemyselného kompostu na rýchle vnesenie fermentačných baktérií a zrýchlenie procesu kompostovania.